Прескочи към основното съдържание на страницата Прескочи до контекстното меню

Църква „Св. Богородица, село Долна Диканя

Църква „Св. Богородица, село Долна Диканя

Късносредновековната църква „Света Богородица“ се намира в гробищата на село Долна Диканя, на възвишението над левия бряг на река Блато (Суха река или Арка).

Тази църква вероятно е изградена през последното столетие на късното средновековие (XVII в.), след разрушаването на едноименната ѝ църква от десния бряг на реката.
По план храмът е еднокорабна, едноапсидна псевдотриконхална сграда с размери около 4,25 х 6,5 м. Градежът ѝ е от камъни и тухли, споени с бял хоросан. Църквата се осветява от три малки амбразурни прозорчета, по едно в трите конхи. Корабът е с полуцилиндричен каменен свод, покрит с каменни плочи. Конхите също са покрити с каменни плочи. От западната страна на църквата, в по ново време,  е изградена обширна галерия – богопростница.
Фрагменти от стенописи има само на източната, олтарна стена. Стенописната декорация е подчинена на средновековната канонична схема. Запазени са, макар и тежко повредени „Богородица Ширшая небес” в апсидата, от двете и страни : Архангел Гавраил и Богородица от „Благовещение”. Между тях – Убрус и от двете му страни – медальони на светци. Над апсидата, в люнетата на източната стена е поместена каноничната сцена „Възнесение Христово”. В центъра на композицията е  с медальонът с образа на Христос, фланкиран от летящи ангели, а от двете им страни са наредени апостолите с Богородица. По останалите стени липсват стенописи.
Фреските от гробищната църква „Света Богородица” носят стиловите белези на късносредновековната изобразително изкуство от XVI-XVII век и бележат края на монументалната българска средновековна живопис.